Opracował i wykonał: Paweł Janoś
Układ kulisowy, pasowy i rzędowy- inaczej perspektywa kulisowa, pasowa, rzędowa.
Co to jest?
Na te pytania odpowiem na opracowanych przykładach.
1. Układ KULISOWY
polega na ukazaniu głębi przez odpowiednie ustawienie przedmiotów w przestrzeni.
Stosowanie układu kulisowego opiera się na tym, że w naturze przedmioty bliższe, przy pewnym ustawieniu, przysłaniają częściowo te, które znajdują się za nimi- przedmioty w dali. I właśnie na tym polega uklad kulisowy.
Przykład:
Piłka do gry w piłkę nożną jest na pierwszym planie. Przesłania ona pozostałe piłki, które są na drugim i trzecim planie- są one w oddali.
Drzewo na pierwszym planie przesłania częściowo inne drzewa, które znajdują się na dalszym planie.
2. UKŁAD PASOWY I RZĘDOWY
Na czym polega układ pasowy i rzędowy? Chodzi w nim o...
Kompozycja (perspektywa, układ) strefowa (pasowa) – rodzaj kompozycji znany już w starożytnym Egipcie, mający na celu oddanie głębi obrazu. Postacie pogrupowane są w poziome rzędy (pasy), zaś pasy wyższe przedstawiają osoby dalsze.
Pierwsze dzieła wykorzystujące tę kompozycję pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. Najczęściej była ona wykorzystywana w malowidłach przedstawiających lud (robotnicy, chłopi).
Źródło definicji: www.wikipedia.pl
Układ rzędowy- polegał na umieszczaniu odleglejszych rzeczy na górze kompozycji (ponad tymi co znajdowały się bliżej). Technikę stosowano kilkanaście tysięcy lat temu (15-20 tyś. lat temu naskalne malowidła zwierząt) oraz w starożytnym Egipcie na malowidłach i reliefach. Podobnie jak w układzie pasowym.
Kompozycja pasowa
|
układ rzędowy: Tassili, Sahara - malowidła naskalne
|
Tak więc o co chodzi z tymi układami? DAWNIEJ i DZIŚ inaczej?
1. Opracowałem dwa obrazki. Oba przedstawiają tą samą kompozycję, ale pierwszy opracowałem z zastosowaniem wszystkich poznanych współczesnych plastycznych technik pracy, które łączą poznane zasady kompozycji, perspektywy (m.in. układ kulisowy), mieszanie barw.
2. Ten obrazek opracowałem z zachowaniem zasad układu pasowego, rzędowego. Elementy, które znajdują się na pierwszym planie (zboże), znajdują się na dole kartki- układu.
Elementy z drugiego planu umieściłem na środkowym pasie (owady). Trzeci i dalszy plan znajduje się na górze układu- kartki (niebo, chmury, słońce).
Etapy wykonania pracy plastycznej z zastosowaniem zasad układu PASOWEGO (RZĘDOWEGO):
Co będzie potrzebne:
- 1 kartka papieru,
- ołówek,
- kredki lub farby.
INNE PRZYKŁADY UKŁADU PASOWEGO (rzędowego):
1. "Dom na łące"
Na dolnym obrazku przedstawiłem najważniejszą, pełną kompozycję (dom na łące- dom ludzki i owadów- kwiaty), pełny zamysł mojej twórczości.
Na środkowym i na górnym pasie narysowałem kwiaty i owady, aby pokazać drugi i dalszy plan na obrazku (pokazać z bliska). Uwidacznia to życie na łące- co się dzieje w trawie.
Ale w tym przypadku dodanych jest trochę nowszych technik plastycznych.
Komentarze
Prześlij komentarz